Çekiçli Değirmen Nedir? Nasıl Çalışır?

Çekiçli değirmen; taneli yapıda bulunan hammaddeyi öğütmek için kullanılan makinedir. Dönen bir rotor üzerinde bulunan çekiçler hammaddeyi istenilen elek boyutundan geçene kadar parçalar.

Çekiçli değirmen nerelerde kullanılır?
Çekiçli değirmenler taneli yapıda bulunan bir çok hammaddenin öğütülmesi için kullanılabilir. Pelletlemek istenen hammaddenin de istenilen tanecik boyutuna getirilmesi için tüm pelllet üretim tesislerinde çekiçli değirmenler kullanılmaktadır.
Çekiçli değirmen seçilirken nelere dikkat edilmelidir?
Çekiçli değirmen seçilirken kapasite ve hammaddeye uygun seçilmesi gerekmektedir. İstenilen kapasite ve öğütülecek hammadde belirlendikten sonra tasarım aşamasında elek boyutu, rotor çapı, çekiç boyutları, motor gücü ve değirmen hacmi belirlenmelidir.
Çekiçli değirmen seçiminde neden ENKUR?
Enkur Makine;

  • Çift yönde dönebilen balansı alınmış güçlü rotor yapısıyla, yaş ve kuru hammadde öğütme değirmenleri üretmektedir.
  • Uzun ömürlü çekiç tasarımı ve istenilen parçacık boyutuna göre değiştirilebilen elek sayesinde kolay ve modüler kullanım sağlamaktadır.
  • Değirmen girişinde mıknatıs kullanılarak rotor içerine kaçabilecek metal parçalar tutulur ve değirmen içerisinde bulunan rotor ve çekiçlerin zarar görmesi engellenir.
  • Kurutmadan önce öğütülen ham maddenin kurutulması kolaylaşacağı için kurutma kapasitesinde artış sağlamaktadır. Pelletleme için uygun boyutlarda elekten geçirilerek ikinci bir öğütme işlemine gerek kalmamaktadır.
  • Değirmenlerimizde odun talaşı, meyve posası ve yem başta olmak üzere her türlü ürün için öğütme mümkündür. Ürün, istenilen elek çapı ve tonaja göre değişen güç ve tasarımlar için lütfen firmamızla irtibata geçiniz.

 

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilrinizi bırakın, en kısa sürede sizi arayalım.

Bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak için bize ulaşın!

English Turkish