Döner Kurutucu Nedir? Nasıl Çalışır?

Nemli hammaddenin dönen bir tambur(rotary) içerisinde sıcak hava ile karşılaştırılması ile kurutulmasını sağlayan makinelerdir. Sıcak hava kazanında üretilen ısı, emiş fanları yardımı ile rotary içerisine çekilerek kurutma sağlanır. Nemli hava ise siklonda filtre edilerek bacadan atmosfere bırakılır.

Döner Kurutucu Nerelerde Kullanılır?
Döner kurutucular odun talaşı, kömür, tavuk gübresi, büyükbaş gübresi, kanalizasyon çamuru, meyve posası, arıtma çamuru başta olmak üzere nemi azaltılmak istenilen tüm hammaddeler için kullanılabilir. Pellet üretimi için ideal nem oranı %10 ile %15 aralığındadır. Bu sebeple neredeyse tüm pellet üretim tesislerinde bir kurutma hattı kullanılmalıdır. Pellet üretim tesislerinde yüksek kapasite ve yüksek verimlilikleri sebepleri ile döner kurutucular tercih edilmektedir.
Döner Kurutucu Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Döner kurutucu seçimimde ilk olarak belirlenmesi gereken hammaddenizin giriş nemi, çıkış nemi ve istenilen kapasite olmalıdır. İstenilen kapasite ve giriş çıkış nemlerinin belirlenmesinden sonra kurutma için gerekli olan enerjiyi sağlanacak yakıt belirlenmelidir.
Daha sonra bu bilgiler ışığında uzman bir proje ekibi tarafından gerekli olan kalori miktarı, ocak hacmi, birincil ve ikincil yakma fanları debileri ve basınçları, emiş fanı debi ve basınçları, gerekli olan rotary boyutları, kurutulan malzemenin tozunu filtre edecek filtre sistemi ve boyutları, çıkan nem ve kurulacak olan rakım ile birlikte baca boyu hesaplanmalıdır.
Döner Kurutucu Seçiminde Neden ENKUR?
Enkur Makine;

  • Uzman ekibiyle bir çok farklı hammadde kurutması ile çalışmış ve başarılı olmuştur.(Odun talaşı, pirina, tavuk gübresi, kanalizasyon çamuru, meyve posası, pamuk sapı, kağıt hamuru, plastik atıklar, pulper)
  • 0,5 ton/saat kapasiteden 50 ton/saat kapasiteye kadar kurutma yapabilmektedir.
  • Prosesinize uygun doğalgazlı, ızgaralı, stokerli kurutma ocağı imalatı yapmaktadır.
  • Çift geçişli ve tek geçişli kurutma tasarımı ve imalatı yapmaktadır..
  • Prosese özel yangın söndürme tertibatı bulunmaktadır.
  • Prosese özel acil durum bacası.
  • Bacadan yalnızca temiz su buharı çıkmaktadır.

Tüm ürünlerimiz imalat hatalarına karşı iki yıl garantilidir.
 

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilrinizi bırakın, en kısa sürede sizi arayalım.

Bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak için bize ulaşın!

English Turkish