Pellet Pres Nedir? Nasıl Çalışır?

Kurutulmuş odun talaşının yada pelletlenmek istenen öğütülmüş diğer hammaddelerin (yarı mamül), yüksek basınç altında sıkıştırarak pellet formuna getiren makinelerdir. Hammaddenin rulolar yardımı ile disk içerisine iterek disk deliklerinde sıkıştırma yapar.

Pellet Pres Makineleri Nerelerde Kullanılır?
Pellet preslerin ilk kullanımı 20. yüzyılın ortalarında yem üretimi ile başlamıştır. Pellet yem hayvan midesine oturmadığından kolay sindirilmiş ve istenilen rasyonlarda hazırlandığı için tercih edilmiştir. Gelişen teknoloji ve dünyada enerji ihtiyacının artmasıyla alternatif enerji arayışları biyokütle enerjisinin kullanımı için çalışmaları hızlandırmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda odun talaşı ve bir çok ormansal, tarımsal ve hayvansal artıklarında pelletlenerek katı yakıt olarak kullanılabileceği anlaşılmış ve bu alanda çalışmalar yoğunlaşmıştır.
Enkur Makine biyokütle pelletleme konusunda uzman kadrosuyla 2017 yılında pellet pres üretim sektörüne adım atmıştır. Uzman kadromuz odun talaşı, tavuk gübresi, büyükbaş gübresi, pulper artıkları, mısır sapı, yonca, çeltik kavuzu, ayçiçek sapı gibi birçok ürünle yaptığı AR-GE çalışmalarında başarılı olmuştur.
Pellet Pres Makinesi Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Pellet pres makinesi seçilirken öncelikle pelletlenmek istenen hammadde ve kapasiteye bağlı olarak hangi model ve çapta pellet makinesi kullanılacağına karar verilmelidir. İlk karar aşamasında yatırımcı makine imalatçısından kilowatt ve çap bilgisi ile değil üreteceği pellet ve kapasitesine göre makine teklifi istemelidir. Çünkü pellet pres makineleri hala üzerinde AR-GE yapılan ve geliştirmeye devam edilen makinelerdir. İmalatçı yaptığı AR-GE çalışmaları ile daha az enerji tüketimi ile daha çok pellet üretebilir.
Pellet makinesi seçiminde bir diğer önemli kriter ise kullanılacak olan sarf malzemelerin ömürleridir. Pellet makineleri yüksek basınç altında çalıştığı için disk ve ruloları belirli periyotlar ile değişmesi gerekecektir. Pellet press diskleri x46cr13 malzemeden özel olarak üretilir ve bu malzemenin ülkemizde temini ve işlenmesi günümüzde yapılamamaktadır. Bu sebeple yatırımcı alacağı makinenin disk ve rulo ömürlerini bilmeli ve yedekli çalışmalıdır. Çünkü pellet pres disklerinin termin süresi 10-16 hafta aralığında değişmektedir. Ayrıca bilinçsiz seçilen diskler hammaddenin yanmasına, fazla sıkışmasına yada yeteri kadar sıkışmamasına yol açabilir.
Pellet Pres Makinesi Seçiminde Neden ENKUR?
Pellet pres seçiminde ENKUR makineyi şu ayrıcalıklarından dolayı tercih etmelisiniz.

 • Yüksek kapasiteli yatay matrisli pellet makinesi üretimi.
 • Pellet makinesi çalışırken yağlama imkanı.
 • Opsiyonel olarak otomatik yağlama.
 • Uzun ömürlü disk ve rulo kullanımı
 • Hammaddeye uygun disk ve devir seçimi.
 • En düşük enerji ile en yüksek kapasitede pellet üretimi.
 • Kondisyonerde buhar, melas ve nişasta girişi.
 • Pellet pres girişinde neodyum mıknatıs.
 • Ani darbelere karşı disk koruma emniyeti.
 • PLC ile düzenli hammadde besleme ve sürekli olarak aynı kalite de pellet üretimi.
 • Yurt içinde 48 aat içerisinde servis imkanı.

 

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilrinizi bırakın, en kısa sürede sizi arayalım.

Bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak için bize ulaşın!

English Turkish