Pellet Soğutma Dolabı Nedir? Nasıl Çalışır?

Pelletleme sırasında yüksek basınç ve sürtünme etkisiyle ürün sıcaklığı artar. Isınan pellette boyuna çatlaklar olmaması ve terleme yapmaması için üretilen pellet soğutma dolabında soğutulur. Pellet soğutma dolapları ters hava akımı ile çalışır. Ortamdan emilen hava ürün üzerinden geçirilerek soğuma sağlanır.

Pellet Soğutma Dolabı Nerelerde Kullanılır?
Pellet soğutma dolapları pellet üretim tesislerinde pellet presten sonra kullanılması gereken bir makinedir. Kaliteli pellet üretimi için pellet soğutma dolapları pellet tesislerinin olmazsa olmazıdır.
Pelletleme sırasında yüksek basınç ve sürtünmeden dolayı üründe ısınma olacaktır. Isınan ürün paketlendiğinde yada silolarda depolandığında ortam neminden dolayı nemlenecek ve terleme olacaktır. Nemlenme üretilen pellettin tekrar dağılmasına ve çamurlaşmasına yol açar. Üretilen pellette çamurlaşma oluşmasa dahi ortamdan alınan nem pelletin yanma veriminin düşmesine ve kullanımı sırasında duman yapmasına sebep olacaktır.
Ayrıca pellet soğutma dolabı kullanılmayan üretim tesislerinde üretilen pellette enine , boyuna çatlaklar oluşacak ve oluşan bu çatlaklar sebebiyle depolama ve sevkiyat sırsında pellet tekrar dağılacaktır. Boyuna çatlaklar pelletin depolama, paketleme ve sevkiyatında ürünün dağılmasına yol açar.
Enkur Makine bu alandaki tecrübeli kurucuları ve yaptığı AR-GE çalışmaları neticesinde pelletleme prosesinde soğutma dolabının olmazsa olmaz olduğunu görmüştür. Yaptığımız çalışmalar ile pellet soğutmak için tasarladığımız dolaplar ters hava akımı ile çalışmaktadır. Üretimin yapıldığı ortamın sıcaklığı ne ise ürün o sıcaklıkta pellet soğutma dolabından çıkarak pelletin ortam nemini almasının ve çamurlaşmasının önüne geçilmiştir.
Pellet Soğutma Dolabı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Pellet soğutma dolapları seçilirken kapasiteye ve hammaddeye uygun seçilmesi gerekir. Hammadde ve kapasiteye uygunluk uzman bir ekip tarafından soğuma hızı, hava hızı ve hava debisi belirlenmelidir.
Pellet soğutma dolaplarında kızaklar üzerinde bulunan hava kanallarının doğu hesaplanması ve her noktadan eşit hava geçecek şekilde dağıtılması gerekmektedir.
Pellet soğutma dolaplarında bulunan kızakların açılıp kapanması arasındaki zaman farkı doğru hesaplanarak ürünü soğutamadan bırakacak kadar hızlı olamamalı yada yavaş çalışarak pellet presten gelen ürünü biriktirmemelidir.
Pellet Soğutma Dolabı Seçiminde Neden ENKUR?

  • Kapasite ve hammaddeye uygun pellet soğutma dolabı imalatı.
  • AR-GE ekibimizin tasarladığı uygun kızak sistemi.
  • Düşük enerji ile yüksek performanslı soğutma.
  • Optimum fan ve siklon seçimi.
  • Toz siklonu ile çevreye sıfır toz salınımı.
  • Üç seviye sensörü ile sürekli çalışma, durma ve emniyet seviyesi ölçümü.
  • Ayarlanabilir kızak yapısı.

 

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilrinizi bırakın, en kısa sürede sizi arayalım.

Bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak için bize ulaşın!

English Turkish